Yandex Türkiye 3 Yaşında!

Yandex Türkiye 3 Yaşında!

Arama motoru olmayı başarmak, basit ilkeler üzerine yükselen bir ticari anlayışla olmaz. Ar-Ge yatırımı yapmakla gerçekleşir. Bunun en güzel örneği dünyanın 1.sırasında olan ve yerini de bırakmaya niyetli olmayan Google firmasıdır. Google daha bu denli yaygınlaşmadan önce Yahoo, Altavista gibi çok ziyaret edilen web siteleri kullanıcılara arama motoru olarak hizmet vermekteydi. Ancak küresel dev Yahoo hariç diğer sitelerin zayıf altyapısından dolayı bu alanda yükselmek iki firmaya kaldı: Yahoo ve Google. Ancak bu rekabet biter gibi derken Rusya’dan atak yapan Yandex çok hızlı şekilde bilişim sektörünün bu alanında ciddi yatırımlar yaptı. Böylece yazının girişinde bahsettiğimiz gibi Ar-Ge’siz yazılım sektöründe tutunulamıyacağını Yandex bir kez daha kanıtlamış oldu.

Yandex Ne Zaman Kuruldu?

Yandex ABD’deki Yandex Lab ofisinde Ar-ge araştırmalarını sürdürmektedir. Doğrusu Rus firması yaptığı emeklerinin karşılığını da toplamışa benziyor. Böylece 2000 yılından bu yana hızlı büyümesi sonucunda bugün dünyanın yazılım sektöründeki ilk sırada yer alan firmalardan biri olmuştur. Aslında Yandex’in kuruluşu 1997 yılına kadar uzanır. Yandex bir Rus firmasıdır ve kurucusu Arkady Volozh ve iki arkadaşıdır. Merkez ofisi Moskova’dadır. Ayrıca Yandex Türkiye olarak İstanbul’da da bir ofisi bulunmaktadır.

 

Yandex'in Kelime Anlamı Nedir
Yandex’in Kelime Anlamı Nedir

 

Yandex’in Kelime Anlamı Nedir?

Yandex sözcüğünün nereden geldiği de merak edilen bir konudur. Yandex İngilizceden türetilmiştir. ‘Yet Another Index’ sözcüklerinden türetilmiştir. Yandex girişte de değinildiği gibi arama motoru iddiasını korusa da, aslında gelirlerinin çok önemli bir kısmını Yandex Direct ürünü adı altında hizmet verdiği sistemden alır. Bu sistem ise reklam gelirlerinden kazanç sağlamakta ve Yandex bilançosunun önemli gelir kısmını oluşturmaktadır.

 

Yandex Türkiye Ofisi Ne Zaman Açıldı
Yandex Türkiye Ofisi Ne Zaman Açıldı

 

Yandex Türkiye Ofisi Ne Zaman Açıldı?

Yandex aynı zamanda ülkemizdeki internet kullanıcısı sayısını dikkate alarak Google’a bir alternatif olarak ülkemizde de temsil edilmektedir. “Yandex Türkiye” bu amaçla kurulmuştur. 20 Eylül 2011 yılında kurulmuş olup, geçtiğimiz Eylül aynında ise 3.yılını kutlamıştır. Böylece giderek artan kullanıcı ilgisiyle Yandex, birçok bilgisayara kurulu bir web tarayıcısı olmayı başarmıştır. Türkiye’de yaygın ürünleri ise web tarayıcısı ve bunun üzerinden gerçekleşen arama motoru fonksiyonudur. Bu fonksiyonun görseller, videolar ve tabiki videolar açısından zengin bir sonuç içeriğini sunduğunu belirtmekte yarar vardır. Aynı zamanda sayfaların açılması, hedef linkleri bulmadaki hız akışkanlığı uzmanlar tarafından iyi sayılmaktadır. Dolayısıyla ülkemizde pek çok kullanıcı tarafından alternatif arama motoru olarak tercih edilmektedir.

Yandex’in web browser hizmeti giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Yandex firmasının ülkemiz açısından bir önemi de şudur: Rusya ilk defa yabancı lisan üzerine kurulu hizmeti için Türkçeyi seçmiştir. Ayrıca resmi sitesinde ve sosyal medyada dolaşan Yandex Türkiye kutlamasını içeren video paylaşıma sunulmuştur. Bir bakıma bu videoda Türk kullanıcılarına teşekkür edilerek, merak ile başlayan öyküsünün nasıl geniş bir ilgiyle ülkemizde sürdüğünü ve sonuç olarak bizlere verimli hizmetlerini sürdüreceğini açıklamaktadır. Öyle görünüyor ki, Yandex, alternatifleri olan Google ve Yahoo gibi dev firmaların ürünlerine karşı güçlü rakip olmayı sürdürecektir. Bu da haliyle dünyadaki internet yazılım rekabetini daha da zirveye taşıyacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Turkcell Sarı Kutu İle Hediyelerinizi Almayı Unutmayın başlıklı makalemizde ilk yerli telefon, Mehmet Emin Karamehmet ve sarı kutu programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir