Twitter'ın Özellikleri

Twitter’ın Özellikleri

Twitter aklınıza ya da başınıza gelen her şeyi anında arkadaşlarınız ile ya da takipçilerinizle paylaşmanızı sağlayan sosyal medya mecrasıdır. Günümüzde oldukça popüler olan Twitter’ın Türkiye’deki popülerliğinin artmasının en büyük nedeni Türkçeleştirilmiş olmasıdır. İngilizce iken ülkemizde çok fazla rağbet görmeyen Twitter Türkçe dil desteğinin eklenmesinin ardından kullanıcı sayısında belirgin bir artış görülmüştür. Kullanımı oldukça kolay olan Twitter’a kolayca üye olabilirsiniz. Ardından paylaşmak istediğiniz her şeyi ‘Yeni Tweet Oluştur’ yazan boşluğa yazıp tweetle butonuna tıklayarak paylaşabilirsiniz. Yapmamız gereken işte bu kadar kolaydır. Twitter profilinizin görünümünü kişiselleştirebilme imkânı da tanımaktadır. Bunun içinde yapmanız gereken tek şey ‘ayarlar’ bölümünden ‘tasarım’ başlığına tıklamaktır. Bu başlık altında karşımıza birçok tema seçeneği görünecektir ve dilediğiniz temayı buradan seçebilirsiniz.

Twitter'ın Özellikleri
Twitter’ın Özellikleri

 

Twitter’da arkadaşlarınızı ya da hayranı olduğunuz bir sanatçıyı, gazeteci ile gazeteleri, televizyon kanallarının vb. paylaşımlarını da takip edebilirsiniz. Bunun için yapmamız gereken önce takip etmek istediğimiz kişinin ya da kuruluşun profil sayfasına gitmek ve ardından ‘takip et’ butonuna tıklayarak takip ettiklerimizin arasına eklemektir. Böylelikle istediğiniz kişilerin tweetlerine abone olmuş olursunuz. Özellikle sosyal medya ajansları tarafından yapılan çalışmalarla daha çok tanınan markalara bu sayede kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Twitter’da bulunan mention özelliği ise çok sık kullanılan bir özelliktir. Yaptığınız bir yorum diğer bir arkadaşınız ile ilgili ya da o arkadaşınızın da isminin tweetinizde geçmesini istiyor iseniz profil adının başına @ işareti koyarak, mention özelliği ile arkadaşlınıza seslenebiliyorsunuz.

 

Yeni Twitter özellikleri arasında diğer sosyal paylaşım sistemleri (Facebook vb.) ile bütünleştirilerek birlikte kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle, Twitter’da paylaşmış olduğunuz tweetleri diğer sosyal paylaşım sitelerine üye olan arkadaşlarınız ile de paylaşmış olursunuz. Sosyal medya ajansları özellikle bu işlevden yararlanmaktadır. Böylelikle sosyal ağlar üzerinde kolayca bağlantı kurarak çalışmaları daha rahat bir şekilde yapabilmektedir.

 

Tweeter’da takipçisi olduğunuz bir kişinin ya da kuruluşun atmış olduğu tweeti beğendiniz ve sizde bunu kendi profilinizde paylaşmak istiyorsunuz. İşte o zaman yapmanız gereken beğendiğiniz paylaşımın altında bulunan ‘Retweet’ butonuna tıklamaktır. Retweet butonuna tıkladığınızda artık beğendiğiniz tweet ve yorum sizin profilinizde de yer alacak ve böylelikle arkadaşlarınız, takipçileriniz ile beğendiğiniz yorum ve olayları paylaşma imkânı bulmuş olacaksınız.

Tüm bunlar doğrultusunda 2012 yılında yenilenen Twitter tüm kullanıcıların profillerinde yerini almış durumdadır. Sosyal medya ajansı olarak hizmet veren reklam ajanslarının da gözdesi olan Twitter daha da popüler olacak gibi gözüküyor. Yeni twitterin en büyük özelliği çok daha hızlı paylaşım imkânı sağlamasıdır. Artık resimler ve videolar çok daha hızlı görüntülenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Türklerin Twitter değeri 64 milyon dolar! başlıklı makalemizde tweet para, tweet para kazanmak ve twitter değeri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir