Sosyal Olmak

Sosyal Olmak

Sosyal medyada resmi kanallar aracılığı ile var olmak her zaman avantajlıdır çünkü başkalarının sizin ağızınızdan markanız hakkında yorumlar yapması çoğu zaman negatif PR çalışması olarak görülmektedir. Bu nedenle de başkalarına böyle önemli bir fırsat vermemek ile birlikte markanıza gelebilecek zararları önlemek kesinlikle önemlidir.

Ancak, sosyal medyada var olmak ile gereksiz paylaşımlar yapmayı birbirinden keskin çizgiler ile ayırmak gerekmektedir. Bunun anlamı ise sosyal olmak sürekli paylaşımlar yapmak değildir. Kullanıcıların veya takipçilerin genellikle sizden bir beklentisi olmaktadır ve bu beklentileri karşıladığınız sürece onların takip ettiği ve değer verdiği bir marka olabilirsiniz. Bunların dışında ise, siz takip edilmeye layık görülmeyen ve spam (gereksiz paylaşımlar, dijital taciz) yapan bir marka olmaktan öteye geçemezsiniz. Spam yapan bir markanın spam marka sıfatını kolay kolay değiştiremeyeceği ve online itibar yönetimi gibi konularda bir sosyal medya ajansı‘ndan üst seviyede hizmet alması gerekmektedir. Yoksa, var olan ya da var olması için çaba gösterilen marka prestijini yükseltebilme girişimleri yok olacaktır.

Sosyal Olmak
Sosyal Olmak

 

Facebook Sayfa Yönetimi

Facebook’ta markaların en fazla dikkat etmesi gereken konu kullanıcıları, beğenenleri ya da müşterileri (hedef kitlenizi nasıl adlandırdığınıza bağlı olarak tercih size kalmış) ile olan iletişimleri sıkı bağlarla oluşturmalılar. Örneğin, kullanıcıların sorularına ya da taleplerine anlık olarak cevap verebilmeli, dahası onları iletişime dahil etmeye çalışmalılar.

Facebook Sayfa Yönetimi
Facebook Sayfa Yönetimi

Bir diğer önemli konu ise -ki senelerdir tartışılmakta olan bir konudur- nitelikli mi nicelik mi karmaşasıdır. Bunu değerlendirebilmek çoğu zaman zordur ancak en sade ve klişe olan doğru ise niteliğin ve niceliğin aynı anda bulunmasıdır. Bir markanın yüz binlerce beğeneni olabilir lakin bu markanın paylaşımlarına hiç bir reaksiyon gelmiyorsa ve katılımcı bir çoğunluğa sahip değillerse, bu niceliğin faydası ego tatmininden öteye geçememektedir. Aynı şekilde niteliği savunan bir çok kesim şu durumu da göz önünde bulunduramamaktadır: Bir markanın çok az beğeneni olsun diyelim (bu çoğunluk 100 kişi olabilir) ve %20 oranında reaksiyon alıyorsa, diğer markanın 100,000 takipçisinin olması ve %1 oranında aksiyon alması daha faydalı olacaktır. Şöyle bir karşı argüman gösterilebilir: “Az beğeneni olan marka bu gidişatla beğenen sayısını arttırabilir ve diğer markaya göre daha iyi bir oranla ile sosyalleşebilir.” Ancak, bir markanın 20 sadık beğenenin olması diğerinin 1000 sadık kullanıcısından fazla oranda reaksiyon almasını iyi gösteremez. Çünkü, diğer marka 1000 sadık müşterisini arttırabilir..

Sonuç olarak, niteliğe önem verilmelidir fakat nicelik ile birlikte paralel bir artışı sağlamalıyız. Eğer, nitelik artıyor ancak nicelik konusunda sorun yaşanıyorsa bu durum da başarısız bir sosyal medya yönetimi sergilendiğinin göstergesi olacaktır ve daha iyi bir sosyal medya ajansı‘ndan hizmet alınması gerektiğinin göstergesi olacaktır.

Sizlerde bu konu hakkındaki bilgilerinizi, görüşlerinizi ya da yaşamış olduğunuz sorunları bizler ile paylaşabilirsiniz.

 

İletişim için;

smagentr@creamive.com
(216) 702 1689 – (541) 34 34 112
ya da iletişim formu ile ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya ROI başlıklı makalemizde infografik, sosyal medya araçları ve sosyal medya hedef kitle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir