sosyal medya

Sosyal medyanın etkisi

Sosyal medya; günümüzde bir çok insanın mobil ve bilgisayar üzerinden online olarak bilgi ve karşılıklı iletişim halinde bulunmak için kullandıkları bir platformdur.

Son zamanlarda mobil kullanıcılarında artmasıyla beraber internet üzerinden kullanılan sosyal ağlar, insanların birbiriyle anından medya içerik veya bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı içeriği kolayca ulaşabilmektedir. İnsanların düşünce özgürlüklerinde herhangi bir sınırlama olmayan sosyal medya da herkes istediği bir şekilde tarafını tuttuğu bir düşüncesini rahat bir şekilde kısıtlama olmadan dile getirebilmektedir.

sosyalmedya2
Kullanıcıların yanı sıra bir çok şirketinde tercih ettiği sosyal medya bir duyuru ve reklam yapmak için gazete ve televizyonlar gibi maliyeti olmadığı için daha çok tercih sebebi olmaya başladı. Sosyal Medya’da bilgi paylaşımı hiçbir maliyet gerektirmeden gerçekleşir ve anında çok geniş kitlelere ulaşır bu yüzden her geçen gün şirketlerde sosyal medya ya ayrılan bütçe git gide büyümeye başlıyor.

Sosyal medya kullanılmaya başlandıktan sonra insan hayatında birçok şey değişmeye başladı. İşini, gücünü, ailesini ve hatta yeme içmesini bile ihmal edecek düzeyde sosyal medya kullanan insanlarda bağımlılık yaratmaya başladı. Artık küçük yaşta çocukların bile elinde bulunan cihazlar bağımlılıkları yüzünden ebeveynler tarafından bir çok şikayete maruz kalabiliyor. Yeni bir oluşum şekilde düşündüğünde sosyal medyanın toplum üstünde de etkisi büyüktür ve ülkeler arası kültür ile hayat şartlarına bağlı olarak kullanım oranlarında da farklılıklar gözlemlenir. yurdumuzda sosyal medya kullanım oranları yükselmeye devam etmektedir. Son istatistiklere göz attığımızda ülkemiz sosyal medya kullanım oranlarında Avrupa sıralamasında yer almaktadır.

usmed-logo-turkce
Sosyal Medya Derneği

Biliyorsunuz Türkiye’de neredeyse her şeyin bir derneği mevcut. Kanarya sevenler Derneği, Türkiye Bilişim Derneği, Türk Eğitim Derneği, Doğa Derneği, Deniz Feneri Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Uluslar Arası Sosyal Medya Derneği vb. bir sürü daha sayabiliriz. Ülkemizde de “Uluslararası Sosyal Medya Derneği” kuruldu. Kurucu ve idare kurulundan şahısların zaman süre ortaya koyduğu güzel çalışmalar var. Buda demek oluyor ki sosyal medya ilerleyen yıllarda insan hayatına çok daha fazla olumlu, olumsuz değişimlere yol açacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bilgilerim Sosyal Medyada başlıklı makalemizde facebook, instagram ve sosyal medya gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir