Seo ve Sosyal Medya

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal medya ve SEO (search engine optimization / arama motoru optimizasyonu) arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Tanınmış ve bilinen pek çok firmanın kendine ait bir internet sitesi bulunmasıyla birlikte mutlaka Facebook, Twitter ya da Youtube gibi sosyal ortamlarda da sayfaları bulunmaktadır. SEO’yu kullanarak arama motorlarında üst sıralara çıkarılan bir site, sosyal mecra mecralarında da daha fazla kişiye ulaşarak sitenin büyümesini ve arama motorunda üst sayfalarda çıkmasını sağlamaktadır. SEO konusunda ise sosyal medya ajansları ile çalışmak bir çok marka ve kurumsal şirket için marka bilinirliği ve milyonlarca kişiye ulaşmak konusunda faydalı olmaktadır.

Her gün 200’den fazla bileşen ile yapılandırılan ve arama alogritması her geçen gün güçlendirilen Google ya da diğer farklı arama motorlarında en çok tıklanan internet siteleri, kullanıcının yoğun ilgisi sebebiyle çoğu zaman ilk sayfada yer almaktadırlar. Arama motorlarının kullanıcısına kolaylık sağlamak için gerçekleştirdiği bu uygulamada çoğu kişinin bildiği, en önemli nokta SEO‘dur. Doğru anahtar kelimelerin kullanılması, etiket girilmesi, anahtar kelimeler SEO’da yükselmenin anahtarıdır. Ancak; SEO’ da başarılı olmak, internette tanınmak ve marka bilinirliği için tek başına yeterli değildir. SEO’nun ilk sıralara taşıdığı bir siteniniz olabilir ancak bu sitenizin adını duymayan milyonlarca potansiyel ziyaretçiye sahip olabilirsiniz.


Seo ve Sosyal Medya
Seo ve Sosyal Medya

 

İnternet kullanıcılarının sıklıkla kullandığı sosyal medya ajansı aynı kanalı kullanan milyonlarca kullanıcıya sadece kendi sayfanızdan ulaşma imkanı verir. Kullanıcısı çok fazla olan bir sosyal medya ajansı sizin istediğiniz anda istediğiniz kişiye kolaylıkla ulaşmanıza imkan tanır. Bunun farkında olan yatırımcılar da tıpkı sizin gibi bu alana yönelirler. yeni dönem satış sistemi daha çok internet üzerinden yapılan satış sistemleridir. En çok tercih edilen yöntem ise bir ya da birden fazla sosyal medya ajansı bulmak. Kullanıcılarının milyonları geçtiği pek çok sosyal medya ajansı bir firmanın aradığı en büyük müşteri kitlesini sunabilecek bir yerdir. Daha çok tercih edilen Facebook, Twitter, Youtube ya da Google plus gibi servisler insanlara ulaşabilmenin en hızlı ve kolay yoludur. Belki ismi hiç duyulmamış bir firma olabilirsiniz. Ancak kullandığınız sosyal medya ajansı sizi bütün dünyanın tanımasını sağlayabilir. Her gün aynı anda pek çok kişinin sosyal ağları kullandığı düşünülürse bu ağlar sizin iş hayatınızda daha hızlı tanınmanıza, müşteriyle iletişim kurmanıza, daha çok güvenilen bir firma olmanıza yardımcı olur.

Günümüzde artık pek çok kuruluş iş ilanlarında sosyal medya uzmanı aramaktadır. Bu durum sosyal medya ajanslarının ne kadar ilerlediğinin bir göstergesidir. Hedef kitlesini büyütmek isteyen firmalar sosyal ağları kullanarak kitlesini genişletebilecek uzmanlar aramaktadırlar. Bu da yeni bir istihdam anlamına gelir.

 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya ROI başlıklı makalemizde infografik, sosyal medya araçları ve sosyal medya hedef kitle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir