Sosyal Medya Nereye Gidiyor?

Sosyal Medya Nereye Gidiyor?

İnanılmaz şekilde büyüyen bir potansiyel var ve bunun farkında olmamak mümkün mü?  Bahsettiğimiz potansiyel tam da tahmin ettiğiniz üzere, evet. Sosyal medya. İlk önce sadece paylaşımlarımızı yaptığımız ve masumane kullandığımız bir facebook. Daha sonra ise alışmamızın pek de zor olmadığı, her ne kadar Facebook ile benzetilse de farklı bir tarza sahip olan Twitter girdi hayatımıza. İlk başta sadece arkadaşlarımız ile sohbet etmek, iletişim kurmak ve hatta o meşhur söylem olan ilkokul arkadaşımızı bulmak içindi bu paylaşım alanları. Peki ya sonra? Sonra ise büyük bir reklam alanına dönüştü. Artık herkes sosyal medya mecralarında para kazanma ya da dolandırma peşindeydi.

Sosyal Medya Nereye Gidiyor?
Sosyal Medya Nereye Gidiyor?

Bütün ünlüler, büyük iş adamları ve siyasetçilerin artık bir sosyal medya hesabı bulunmakta ve bu nedenle de herkes birbirine deyim yerindeyse tek tık uzaklıkta. Pekâlâ, bu olumlu mu yoksa olumsuz bir gelişme mi? Oturduğumuz yerden Cumhurbaşkanına istediğimizi yazabiliyor olmamız ya da hayranı olduğumuz bir futbolcuya cümlelerimizi iletiyor ve karşılığında cevap alıyor olmamız ne kadar güzel bir şey öyle değil mi? Peki ya hepsi bu mu? Elbette ki değil. Bunun bir de arka yüzü var ki işte asıl korkunç olan o. Dolandırıcıların, kötü niyetlilerin kol gezdiği bir sanal ortam gerçeği var ki bu da insanı derinlemesine düşündüren bir konu durumunda. Herkesin birbiri ile kolay bir şekilde iletişim kurup tanışıyor olması, diğer bir yandan da kandırılma ve dolandırılma tehlikesini çıkarıyor karşımıza. Bu tehlike ise sosyal medyanın o güzel büyüsünü alıp götürüveriyor adeta.

Sosyal medya nereye gidiyor diye sorduğumuzda kendimiz de hiçbir şekilde kestiremiyoruz itiraf etmek gerekirse çünkü inanılmaz bir büyüme ve sonrasında gelen belirsizlik açık bir şekilde ortada. Herkesin, herkesi rahatça eleştirebiliyor ve düşüncelerini özgürce açığa vuruyor olabilmesi olumlu mu olumsuz mu bu bile düşündürücü bir faktör olarak çıkıyor karşımıza. Her birey sosyal medya bilinçli bir şekilde kullandığı takdirde hiç kuşkusuz çok olumlu bir gelişme olarak dünya üzerinde iyi etkilerini gösterecektir. Önemli olanın da bu olduğu, bu sanal ortamda herkes nasıl davranması gerektiğini bilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Olmak başlıklı makalemizde facebook sayfa yönetimi, online itibar yönetimi ve sadık müşteri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir