Sosyal medya son yıllarda ülkemizde büyük bir patlama yaşıyor.

Sosyal Medya Gelişimi

Sosyal medyayı tanımlayan en önemli kelime kuşkusuz ki iletişimdir. İnsanlarla iletişim kurma isteği daha sonra bu işlemi hızlı ve anlık yapma güdüsü bizi teknolojik ilerlemeye itmiştir. Teknolojik gelişmelerle birlikte sosyal medyada eş zamanlı ilerleme kaydetmiştir. Teknoloji geliştikçe sosyal medyaya olan istek de artıyor. Şu her bireyin en az bir ya da birden fazla sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Ve akıllı telefonlar sayesinde sosyal medya hesapları aktif bir şekilde kullanılıyor. Medya dediğimizde aklımıza ilk gelen gazete, televizyon iken şu an sayabileceğimiz çok fazla sosyal medya hesabı vardır.

Sosyal Medya Kulanım Alanı

Eski medya unsurlarıyla şimdiki sosyal medya ajansı unsurları arasında oldukça fark vardır. Şimdi erişimimiz oldukça hızlı. İstediğimiz bilgiye istediğimiz dakika sahip olabiliyoruz. Sosyal medya üzerinden iş bulabiliyoruz, yeni insanlar tanıyabiliyoruz. Sosyal ağlar sayesinde istediğimiz insanları takip edebiliyor onların anlık ne yaptığını öğrenebiliyoruz. Facebook sayesinde ortak paylaşımlarda bulunabiliyoruz. Twitter ile anlık durum güncellemesi yapabiliyoruz. Youtube ile video paylaşımında bulunabiliyoruz. Foursquare ile yer bildirimi yapıyoruz ve arkadaşlarımızın da yaptıkları yer bildirimlerini görüyoruz.

Facebook'un Gelişimi
Facebook tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde gelişmektedir.

 

İş İmkânlarını Bulabileceğimiz Bir Ağ: Linkedin

Birçok eğlenceli ve zevkli sosyal medya hesabı vardır. Bu hesaplara hepimiz üye oluruz ve aktif biçimde kullanırız. Linkedin diğer sosyal medya ağları kadar eğlenceli olmasa da oldukça yararlı bir programdır. Bu program sayesinde kendinize sanal ortamda bir CV oluşturabilir, kendinizi dilediğinizce anlatabilirsiniz ve profesyonel iş ortamlarında ki verileri öğrenme imkanı bulursunuz. Lınkedin ile pazarlama taktiklerini öğrenebilirsiniz. Eğer bu programı doğru bir şekilde kullanmayı öğrenebilirseniz iş dünyanızda oldukça işinize yarayacaktır.

Twitter ile Büyük Kitlelere Ulaşın
Twitter ile sanatçılardan akademik kişilere kadar birçok alanda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Anlık Mesajlaşma İmkânı: Skype

Skype insanlara birbirleriyle anlık konuşma, mesajlaşma imkanı sunar. Bundan yıllar evvelsine kadar en popüler konuşma aracımız Messenger ağıydı. Artık Skype bize hem Messenger kullanırken bulduğumuz imkânları sunar hem de ücretsiz görüntülü konuşma imkânı sunar. Bu işlevi yapan birden çok program vardır. Bunlardan birkaçı Line, Tango, Messageme vb hesaplardır. Ancak görüntülü konuşma, anlık mesajlaşma denildiğinde akla ilk gelen Skype’dır. Bu hizmetler bizim için çok önemlidir. Artık insanlar çoğu işini sosyal medya hesapları üzerinden hallediyor. Uzaktaki tanıdık, eş, dost, akrabamızla bu platformlar üzerinden ücretsiz konuşabiliyoruz. Sosyal medyayı bu kadar aktif kullanabilmemizin bir sebebi de bu programları tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden de kullanabiliyor olmamızdır. Sosyal medya ağlarını ne kadar çok öğrenirsek işlev olarak işimize maksimum seviyede katkı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Neden Sosyal Medya başlıklı makalemizde dijital mecralar, sosyal ağlar ve Sosyal medya ajansı nasıl olmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir