şarj

iPhone pil süresini uzatın

Apple kullanıcıları, iOS 8 yayınlandığı günden beri eleştiri oklarının hedefinde oldu. Birçok sorunla beraber gelen iOS 8 en büyük şikayeti ise Apple kullanıcılarının her zaman başını ağrıtmış olan batarya süresinin iyice azalması oldu. iPhone’unu biraz yoğun kullanan biri günde 2-3 kere şarj etmek zorunda kalır.

iOS 8 ile birlikte Apple sonunda Android kullanıcılarının yıllardır kullandığı bir özellik olan uygulama bazında pil kullanım istatistiklerini işletim sistemine dahil etti. Uygulamaya Ayarlar > Genel > Kullanım> Pil kullanımı bölümünden giriş yapmanız yeterli. Burada son 24 saat ve daha öncesi kullanımlarınızda, pilinizi en çok tüketen uygulamaların listesini inceleyebilirsiniz. Uygulamalar arka planda çalışırken mi daha çok pil tüketiyor, yoksa gerçekten o uygulamayı çok sık mı kullanıyorsunuz, bu menü üzerinden görebileceksiniz. Arka planda çalışıp belirli aralıklarla kendini yenileyen veya konum verisini daimi olarak kullanan uygulamaların, onları açmasanız bile pilden ne kadar fazla götürdüğünü bu ekranda görebilirsiniz.

pil

 

Uzun pil ömrü için yapılması gerekenler

  • Uygulamalar arka planda güncellenerek, siz farkında olmasanız da, çok fazla pil tüketiyor. Appstore’da yeni bir uygulama çıktığında cihazınız bu seçenekler beraber uygulamayı otomatik olarak arka planda günceller. Ancak bunun için sürekli kontrol yapar ve pil ömründen yer. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > iTunes & App Store > Otomatik İndirme > Güncellemeler seçeneğini kapatın. Güncellemeleri appstore’a bağlanarak manuel olarak kendiniz güncelleme bölümünden yapabilirsiniz.
  • Konum servisleride arka planda çalışarak pil tükenten özelliklerden biridir.  Konum servislerini kapatın yada sadece belirli uygulamalarda açık bırakın. Konum servisleri cihazınıda en çok pil yiyen uygulamalardan biridir. Hemen belirteyim eğer tam kapama yaparsanız “iPhone’umu Bul” özelliğide burdan çalıştığı için deaktif olacak ve çalışmayacaktır. Ayrıca çektiğiniz fotoğraflarda, konum servisini kullanamayacağı için, harita üzerinde nerede çekildiği belli olmayacak yani lokasyon bilgileri fotoğraflar üzerine yazılmayacaktır.
  • “Wifi” kullanılmadığında, kapalı olması şarj zamanını uzatan en önemli faktörler arasında. Wifi kapalı olması aynı zamanda bulunan ağlara otomatik bağlanmasını da engellemektedir. Wifi kapatmak için “Ayarlar>>Wifi” yolu izlenmelidir.
  • Bazı uygulamalar, ekranda açık olmasa bile arkaplanda işlem yapmaya devam edebiliyor. Ancak bu işlemlere sürekli olarak ihtiyacımız yoksa gereksiz yere değerli pilimiz tükeniyor.Konum servislerine benzer şekilde, Ayarlar > Genel > Arkaplanda uygulama yenile içerisinden hangi uygulamaların arkaplanda yenilenebileceğini görebiliyor, sık kullanmadıklarımızı kapatabiliyoruz.
  • iPhone şarjını uzatmadaki diğer bir yol ise kullanılmadığında Bluetooth kapatmak. Bluetooth’un kapalı olması iPhone şarjını çok etkilemese de bir nebze şarj ömrünü uzatabilir.Bluetooth kapama açma yolu “Ayarlar> Genel> Bluetooth(aç-kapa)” kısmıdır

Bir önceki yazımız olan İphone 6 da ön plana çıkan özellikler başlıklı makalemizde iphone 6, iphone 6 özellik ve iphone 6 plus hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir