Yandex Türkiye 3 Yaşında!

Arama motoru olmayı başarmak, basit ilkeler üzerine yükselen bir ticari anlayışla olmaz. Ar-Ge yatırımı yapmakla gerçekleşir. Bunun en güzel örneği dünyanın 1.sırasında olan ve yerini de bırakmaya niyetli olmayan Google firmasıdır. Google daha bu denli yaygınlaşmadan önce Yahoo, Altavista gibi çok ziyaret edilen web siteleri kullanıcılara arama motoru olarak hizmet vermekteydi. Ancak küresel dev Yahoo hariç diğer sitelerin zayıf altyapısından dolayı bu alanda yükselmek iki firmaya kaldı: Yahoo ve Google. Ancak bu rekabet biter gibi derken Rusya’dan atak yapan Yandex çok hızlı şekilde bilişim sektörünün bu alanında ciddi yatırımlar yaptı. Böylece yazının girişinde bahsettiğimiz gibi Ar-Ge’siz yazılım sektöründe tutunulamıyacağını Yandex bir kez daha kanıtlamış oldu.

Okumaya devam et Yandex Türkiye 3 Yaşında!

Arama Motoru Optimizasyonu İçin İpuçları

Öncelikle arama motorlarının başında gelmiş olan Google ile ortak çalışan veya yardımcısı olan bir firmayı tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü günümüzde en çok kullanılan tarayıcı (Google Chrome) ve arama motoru Google hizmetleridir. Çalıştığınız firmada dikkat etmeniz gereken şeylerden biri firmanızı ilgilendiren bir sözcük yazıldığında ya da kelime yazıldığında arma motorunda ki sayfada en başta veya ilk beşte ya da en kötü ilk sayfada olmanız gerektiğidir. Bunun nedeni ise, yapılan araştırmalara göre müşteriler bu ilk beşi seçip araştırma yapıp alışverişlerini gerçekleştiriyorlar. Bu yüzden sıralama konusunda hem sizin hem de çalışmış olduğunuz firmanın çok dikkatli olması gerekir. Düzenli olarak takip etmelisiniz, unutmayın ilk görülen sitenin satışını gerçekleştirmeye çok daha yakın olduğu çok önemli bir gerçektir.

Okumaya devam et Arama Motoru Optimizasyonu İçin İpuçları

Feysbuk

Facebook’a girebilmek için Türkiye’de çoğu kullanıcı Google’da arama yaparak, çıkan sonuçlara tıkladıktan sonra Facebook’a giriş yapıyor. Ölçülen arama hacmi ise her ay milyonlarla ifade edilmekte ve yaklaşık olarak bu sayının  4,000,000,000 yani yazıyla tam tamına 4 milyar! Bu sorgular arasında gülümseten, bir o kadar da düşündürücü olanları ise yok değil.

Öncelikle, Türkiye’deki kullanıcılar için Google’ın internetin giriş kapısı olduğu gerçeğinin farkına varmak gerekiyor. Neredeyse tüm kullanıcılar girmek istedikleri siteleri Google’a yazıyor ve gelen sonuçlar arasından da genellikle (~ %60) ilk sırada olan siteye tıklayarak, girmek istedikleri sitelere ulaşmaya çalışıyorlar.

Feys
Feys

 

Okumaya devam et Feysbuk

Gelen aramalar:

  • feysbuuk
  • feysbok
  • feesbuk
  • feyisbuk
  • FEYSBUK
  • feyisbuk aç
  • Feisbuk
  • feysbook
  • feyysbuk
  • FESBUK