Dikkate Değer Sosyal Ağlar

Dikkate Değer Sosyal Ağlar

Sosyal ağlar, insanların internet aracılığı ile hayatlarında olup bitenleri paylaşmasını sağladığı gibi aynı düşünceye sahip bireylerin de bir araya gelip gruplar kurarak iletişime geçmesine yardımcı olur. Bu ağlar sayesinde tanıdığınız ama ulaşmakta güçlük çektiğiniz arkadaşlarınıza ve diğer kişilere ulaşmanız da kolaylaşır. Her ne kadar sosyal paylaşım siteleri denince aklımıza Facebook, Twitter ya da Myspace gelse de diğer dikkate değer sosyal paylaşım sitelerine de değinmek gerekir. Friendfeed, Pinterest, Eyje, Foursquare bunlardan bazılarıdır ve bu sosyal ağlar kayda değer bir gelişim göstermektedir.

Ayrıca sosyal medya ajansı olarak hizmet veren ajanslar bu sosyal medya mecraları üzerinde de pek çok çalışma yürütmektedir. Sosyal medya ajansları ile bu sosyal ağlar üzerinde çeşitli kampanyalar ve pazarlama faaliyetleri düzenlenmektedir..

Eyje, ilginizi çeken ya da paylaşmak istediğiniz bir konuda, yorumlar yazarak bu yorumlara puanlar vererek ve o yorumlara dayalı ilgili konu hakkında şehir, yaş, cinsiyet gibi çeşitli olgularla istatistiksel bilgiler sunan, 2007 yılında Türkler tarafından kurulmuştur. 2011 yılında yeniden yapılanmaya gitmiş olan bir sosyal paylaşım sitesidir.

 

Dikkate Değer Sosyal Ağlar
Dikkate Değer Sosyal Ağlar

 

Foursquare ise son dönmede adından sıkça söz ettirmeye başlamış olan bir paylaşım sitesidir. Foursquare ile gittiğiniz yer ve mekânlarda kendi konumunuzu işaretleyerek arkadaşlarınızın sizi bulmasını, nerede olduğunuzu bilmesini sağlarsınız. Ayrıca, gittiğiniz mekânları tarif edebilir; bu mekânlar ve yerler hakkında bilgiler vererek arkadaşlarınız ile fikirlerinizi paylaşabilme imkanını yakalarsınız.

Friendfeed, Facebook tarafından 2009 yılında bünyesine katılmış olmasına rağmen fazla bir gelişme gösterememiştir. Friendfeed arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız arasından dijital ortamda bilgi ve görüş alış verişinizi sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

Pinterest ise 2012 senesinde isminden sıkça adından söz ettirmeye başladı ve günden güne de popülaritesi de arttırdı. Pinterest, şaşılacak derecede hızlı bir gelişme göstererek kısa bir süre içerisinde Facebook ve Twitter’dan sonra en popüler 3. sosyal ağ konumuna geldi. Yakın zamanda Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin popülaritesine erişeceği tahmin edilmekteydi lakin popülerliğinin muhteşem artışı kısa sürdü ve şu anda 3. büyük sosyal ağ olarak yoluna devam etmekte. Pinterest’te herkesin bir panosu bulunmakta ve bu panoda hoşuna giden sözleri, o gün yaptığı yemeğin tarifini, düğün tarihlerini, tatil planlarını paylaşarak fikir alışverişinde bulunabilmeyi sağlamaktadır. Bunların yanında infographic paylaşımlarının yapılmasıyla dijital medyalar ve sosyal medya ile ilgilenen bir çok profesyonelin sıklıkla uğradığı ve efektif olarak kullandığı bir mecra haline gelmiştir. Pinterest’e kayıt olabilmek için bir davet almanız gerekmekteydi. Ancak, hızlı yükselişi ardından şu anda direk kayıt olabilmek mümkündür. Pinterest’i eklentileri sayesinde Facebook sayfanız ya da Twitter profiliniz ile bütünleştirerek de kullanmanız mümkündür.

Tüm bunlar doğrultusunda sosyal ağlar giderek güçlenmektedir. Özellikle firma ve şirket sahibi iseniz bir sosyal medya ajansı ile bu sitelerin bahsedilen tüm özelliklerinden faydalanabilir ve işinizi ve marka bilinirliğini çeşitli kampayalar eşliğinde geliştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Popüler Sosyal Siteler başlıklı makalemizde dijital mecra, facebook ve iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir