Apple'da Fotoğraflarınızı 4 Adımda Güvende Tutun

Apple’da Fotoğrafları Güvende Tutma Yöntemleri

1 Eylül’de Kate Upton ve Jennifer Lawrence başta olmak üzere bir çok ünlü internete sızan fotoğrafları ve videolarıyla yoğun bir şekilde konuşuldu. Bu özel fotoğrafların ise her ne kadar henüz kesinleşmemiş ve kanıtlanmamış da olsa Apple iCloud hesaplarından sızdırıldığı söylentisi ortaya atıldı. Türkiye’de ise bu fotoğraflar sadece el altından yayılmakla kalmadı, bir çok internet haberciliği yapan sitede de daha fazla ziyaretçi çekebilmek uğruna bu fotoğraflar ayan beyan “ŞOK ŞOK ŞOK”, “En seksi fotoğraflar” temalarıyla sergilendi. Bu yazıda ise sadece Apple iOS cihazlarında şahsi bilgilerinizi, içeriklerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı nasıl güvenle saklamanız gerektiğine yönelik bilgiler yer alacak. Fotoğrafları ise bu yazıda bulamayacaksınız :)

The Next Web adlı haber sitesi, fotoğrafları ve videoları yayınlanan bu ünlülerin iCloud bilgilerinin çalınması sonucunda mağdur olduklarını iddia ediyor. Hackerlar ise bu bilgilere, Find My iPhone’da yer alan bir güvenlik açığı sayesinde ulaşmışlar. Find My iPhone’un en büyük sorunu, belli bir sayıda yanlış girilen kullanıcı adı ve şifre sonrasında hesabın askıya alınması ya da çeşitli güvenlik kısıtlamaları yapılması gerekirken, hiç bir aksiyon alınmadığı iddia ediliyor. Bu da gerçekten inanılmaz büyük bir güvenlik sorununu ortaya çıkarıyor.

Ancak, şu ana kadar Apple bu konu hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı. Eğer, bahsi geçen ve iddia edilen bu açık gerçekten de mevcutsa, diğer kullanıcılarının bilgilerinin  de şu anda güven içerisinde olmadığını kesin bir şekilde söyleyebiliriz. iCloud bilgilerinize sahip olan bir kullanıcı ya da art niyetli şahıslar tüm kişisel bilgilerinize istedikleri şekilde rahatlıkla ulaşabilirler. Hatta bu kişisel bilgilere, en mahrem fotoğraflarınızı ve videolarınızı da dahil edebilirsiniz. Peki, bu güvenlik sorununu ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? İşte bu yazıda bunlardan bahsedeceğiz.

1. Apple cihazınızın iCloud eşleştirmesini kapatın

Apple cihazınızda bulunan görseller, fotoğraflar ve videolar Fotoğraflar uygulamasında Film Rulosu’nda saklanır. Buna rağmen, eğer fotoğraf yayınını açtıysanız bu içerikler Foto Yayınım kısmında da bulunurlar. Bulut sisteminde saklanan Foto Yayınım Apple’ın iCloud hizmeti olduğu için aynı anda bu görseller iCloud’a da senkronize bir şekilde gönderilir. iCloud şifrenize sahip olan bir kişini bu fotoğraflara cihazınız sizin yanınızda olsa bile istediği an ulaşabilir.

iPhone’da çektiğiniz fotoğrafları, iPad ve iMac’inizle eşleştiren ve her yerden ulaşmanızı sağlayan bu hizmetten güvenlik nedeniyle faydalanmak istemiyorsanız yapacağız kısa bir işlem var.

Ayarlar’dan iCloud sekmesine geçerek oradan da Fotoğraflar’a gelerek Fotoğraf Yayınım özelliğini kapatmanız. Yalnız hatırlatmakta fayda var bu özelliği kapatırsanız güvenliğinizi artırmanıza karşılık telefonunuzu kaybettiğinizde veya ulaşamadığınızda çektiğiniz tüm fotoğrafları da kaybetmiş oluyorsunuz.

 

 

Apple cihazı iCloud eşleştirmesi
Apple cihazı iCloud eşleştirmesi

 

 

 

2. Apple cihazınızdaki bulut servislerinin erişimlerini kontrol edin

iCloud’un güvenlik sorunu nedeniyle dağıtıldığı iddia edilen bu fotoğrafların ve videoların başka bir yazılım sonucunda ele geçirilmesi de hayli mümkün görünüyor. Bu nedenle de, iCloud haricindeki diğer uygulamaların da güvenlik ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Fotoğraflarınızın mahremiyetine önem veriyorsanız; Ayarlar kısmından Gizlilik başlığına gelerek Fotoğraflar kısmında bulunan diğer uygulamaların erişimlerini engelleyebilirsiniz.

Apple Fotoğraf Güvenlik Ayarları
Apple Fotoğraf Güvenlik Ayarları

 

 

 

3. iCloud şifrenizi değiştirin

Bu fotoğraflar ve videolar uzman hacker tarafından şifre kırıcılar ile ele geçirilmiş olabilir. Ancak, şifreleriniz ne kadar karmaşık olursa, şifrelerinizin kırılma ihtimali de o kadar zor olur. karmaşık şifreler oluşturmak için ise şifrenizde büyük küçük harflerin, farklı karakterlerin (#$½£) ve sayıların olmasına özen gösterin. Ayrıca, sizi bilen ve şifrenizi tahmin edebilecek kişiler de olabilir. Bu nedenle de şifrelerinizi seçerken, sizin ile alakası olmamasına özen göstermelisiniz.

Şifrenizi değiştirmek için şu adımları uygulayabilirsiniz.

Apple Kimliğim sayfasında, Apple Kimliğinizi Yönetin başlığına tıklayın. Kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaptık sonra gelen ekranda Parola ve Güvenlik  başlığı altından şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Apple Kimliğim - Şifre Değiştirme
Apple Kimliğim – Şifre Değiştirme

4. İki aşamalı güvenliği kullanın

iCloud’a her yeni cihazdan giriş yaptığınızda telefonunuza gelen şifreyle girmenizi sağlayan iki aşamalı güvenliği sadece Apple’da değil Facebook, Google ve Twitter’da kullanmanızı tavsiye ederiz.

Giriş yapılma isteklerinde cihaza her defasında başka bir şifre geleceğinden dolayı, şifrenizi kırmak isteyen art niyetli kullanıcıların cihazınıza fiziksel olarak ulaşamayacağından dolayı güvenlik seviyesiniz artmış olacaktır.

Her bir erişimde cihaza farklı bir şifre geldiği için hackerın cihazınıza fiziksel olarak da erişmesini gerektirecek adım önemli bir güvenliği sağlayacaktır. Bunun için Apple Kimliğim sayfasında kullanıcı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Şifre ve Güvenlik başlığından İki Aşamalı Doğrulama’yı seçmeniz yeterli olacaktır.

Apple İki Aşamalı Güvenlik
Apple İki Aşamalı Güvenlik

 

Bir önceki yazımız olan Facebook'ta Reklam Vermek (Tavsiyeler) başlıklı makalemizde Facebook reklam kuralları, facebookta nasıl reklam yayınlarım ve Facebookta yasaklı ürünler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir